Понад триста осіб загинули у Середземному морі у вихідні, на які припала 23 річниця Незалежності України

26 серпня 2014р. Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН, Женева) із сумом повідомило про те, що з 22 по 26 серпня 2014р. нерегулярна міграція та відсутність належного рівня солідарності серед держав світу щодо захисту населення, яке потерпає від переслідувань або збройних конфліктів та грубих порушень прав людини в країнах свого походження, забрали життя щонайменше 300 (трьохсот) осіб, в тому числі жінок і дітей,  загинули або вважаються безвісті зниклими у Середземному морі при спробі дістатися з Лівії до берегів Італії.

За припущенням УВКБ ООН, враховуючи ситуацію в країнах походження загиблих, як то: Сирія, Еритрея, Сомалі, Малі, Судан, тощо, - багато з тих, чиє життя обірвалося на цих вихідних в Середземному морі, були біженцями та тікали від війни, насильства та переслідувань у країнах своєї громадянської приналежності. Не маючи можливості легально потрапити до місця, де вони могли б розраховувати на захист від переслідувань та нелюдського поводження і реалізувати своє право на притулок, гарантоване ст. 14 Загальної декларації прав людини, вони змушені були обрати небезпечний «нерегулярний» маршрут – на ненадійному човні контрабандистів з Лівії через Середземне море, -  та замість притулку знайшли смерть.

За підрахунками проекту «The Migrant Files» щонайменше 25 тисяч осіб загинули у Середземному морі при спробі потрапити до берегів Європи «нерегулярними» шляхами з початку 2000 року. Лівія – є основним пунктом вибуття мігрантів та біженців з Африки на «нелегальному» шляху до Європи. Саме погіршення безпекової ситуації в Лівії спричиняє на сьогодні зростання попиту на послуги нелегальних перевізників через Середземне море і кількість трагічних смертей під час такої подорожі. Біженці й раніше не могли розраховувати на одержання захисту в Лівії, а сьогодні вони є однією з категорій населення що найбільше потерпають від гуманітарної кризи, яка охоплює країну. Однак, легальні шляхи до безпеки європейських міст залишаються для них закритими. Злидні та страх за власне життя та здоров’я, з якими стикаються біженці в Лівії, охопленій конфліктом, змушує їх зважуватися на небезпечну подорож до Європи.

Головний речник УВКБ ООН Меліса Флемінг повідомила, що перший з трьох трагічних інцидентів, які спричинили смерть багатьох осіб в Середземному морі на цих вихідних, відбувся п’ятницю 22 серпня 2014р., коли човен, що, за свідченнями виживших, перевозив близько 270 осіб, перегорнувся поблизу Гарібулі, на схід від столиці Лівії, Тріполі. Лівійська служба берегової охорони змогла врятувати лише 19 пасажирів цього човна. Вони знайшли тіла 100 людей, які загинули в наслідок цієї аварії, ще 251 - вважаються зниклими без вісти. Лівійська служба берегової охорони просить про допомогу інших держав в продовженні пошукових операцій для ідентифікації місця знаходження решти потерпілих, що вірогідно загинули.

 Берегова охорона Італії виявилася більш ефективною  в спасінні життя потерпаючих лихо на морі, ніж Лівійська. В суботу 23 серпня, ввечері, їм вдалося врятувати життя 437 особам,  з двох човнів, які потерпали лихо у відкритому морі. Втім, очевидно, що не всіх пасажирів цих суден було врятовано. Італійська служба берегової охорони за результатами пошукових операцій на місцях трагічних інцидентів знайшла тіла 42 осіб. Пошуки загиблих все ще тривають. Точне число осіб, зниклих без вісти в результаті цих аварій на морі назвати неможливо.

УВКБ ООН висловило схвалення операції «Наше море», що реалізується Італійським флотом і береговою охороною та допомогла врятувати життя багатьох тисяч людей, в той час як все більше і більше біженців, що переважно походять з Сирії, Еритреї та Сомалі та мають право на міжнародний захист, зважуються на ризиковий для життя маршрут через Середземне море. Втім, організація не вважає такі зусилля достатніми і наголошує на тому, що Європейський Союз має вжити заходів для того, щоб уможливити безпечний доступ біженців на свою територію, а також посилити рятівні заходи на Середземному морі.

УВКБ ООН також наголошує, що потерпілим від таких трагедій, які, як часто трапляється, втратили своїх різних та близьких в результаті аварії, має бути забезпечено негайний доступ до психологічної підтримки, одразу після сходження на берег. Більше того, організація наполягає на запровадженні Європейським Союзом процедур ідентифікації тіл, знайдених у морі, та надання чіткої та оперативної інформації щодо результатів ідентифікації близьким загиблих, щоб не піддавати їх сім’ї зайвим стражданням.

Варто нагадати, що італійський уряд змінив політику поводження із мігрантами та біженцями, що прибувають до берегів Італії нерегулярними шляхами на більш людяний підхід після винесення Європейським судом з прав людини (ЄСПЛ) рішення у справі Hirsi Jamaa and Others v. Italy [Хірші Джамаа та інші проти Італії], №27765/09, від 23.02.12. Цим рішенням ЄСПЛ визнав практику «відштовхування» Італійською береговою охороною у територіальні води Лівії човнів із мігрантами, серед яких були особи, що потребували міжнародного захисту, грубим порушення прав людини. Практика «відштовхування» човнів, що практикувалася Італійською береговою охороною, була кваліфікована ЄСПЛ як «вислання», яке при цьому носило колективний характер, та через не-функціональність системи притулку в Лівії ставило біженців під загрозу повернення до країн громадянської приналежності, де їм загрожувало жорстоке поводження всупереч статті 3 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. ЄСПЛ також наказав уряду Італі сплатити по 15 тисяч Євро кожному з 24 заявників у цій справі, в якості компенсації завданої порушенням прав людини моральної шкоди.

Вибір Італійського уряду на користь гуманного поводження із особами, що змушені вдаватися до «нерегулярних» шляхів міграції через Середземне море, який Італія змушена була зробити після винесення вищевказаного рішення ЄСПЛ, не призвів до значного збільшення потоку «нерегулярних мігрантів» до Італії (за даними Eurostat протягом 2013 на території Італії ідентифіковано вдвічі менше «нерегулярних мігрантів» ніж протягом 2010р). Натомість, цей вибір дозволив врятувати життя декількох тисяч людей, що потребували захисту, допомоги та підтримки.