Результати другої Наглядової ради Проекту "Адвокація та підвищення спроможності уряду у сфері міграції"

27 лютого 2015 року в офісі Регіонального представництва Управління Верховного комісара ООН (УВКБ ООН) у справах біженців в Білорусі, Молдові та Україні (м. Київ) відбулася друга Наглядова рада Проекту “Адвокація та підвищення спроможності уряду у сфері міграції”. Проект фінансується Європейським Союзом, УВКБ ООН, міжнародною організацією ХАЙЕС і реалізується ВБФ “Право на захист” та Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

В останні роки уряд України здійснив багато кроків в напрямку захисту прав негромадян. Однак, механізми управління міграцією, що діють в нашій держави, досі не відповідають міжнародним та європейським стандартам в сфері захисту прав людини. Тим не менше, за умови надання належної підтримки і створення плацдарму для спільної роботи громадський сектор має потужний потенціал сприяти реалізації реформ задля поліпшення ситуації. Виходячи з цього, Проект “Адвокація та підвищення спроможності уряду у сфері міграції” має на меті встановлення предметного діалогу між громадським сектором і державними органами для знаходження ефективних рішень проблем в сфері міграції та притулку, а також підвищення вміння громадських організацій вести такий діалог. Робота над Проектом складається із трьох компонентів: стратегічного, адвокаційного і навчального.

Під час другої Наглядової ради менеджер Проекту, Дарина Толкач, представила результати діяльності Проекту за квітень 2014 - лютий 2015 року. Так, в ході роботи над Проектом було проведено круглий стіл на тему “Права людини в сфері міграції та притулку” з метою покращення співпраці та комунікації між громадським сектором і державними органами, які працюють в зазначеному напрямку. У вересні команда проекту у співпраці з Національною школою суддів України та Вищим адміністративним судом України провела навчальну сесію для створення групи тренерів, які будуть надалі працювати з представниками судової влади, міграційних служб та юристами.

Протягом першого етапу Проекту було проведено два тренінги із залученням міжнародних експертів для українських адвокатів, юристів, суддів, представників громадських організацій на тему адвокації та стратегічного судочинства в сфері міграції. В результаті понад 110 учасників отримали можливість безкоштовно одержати тематичні знання та професійні навички, а отже підвищити свою професійну кваліфікацію. Командою Проекту було розроблено і у лютому опубліковано “Методичний посібник зі стратегічного судочинства у сфері міграції”, який містить дорожню мапу побудови і ведення стратегічних справ, що стосуються питань притулку, міграції та безгромадянства, і дієві механізми для застосування у стратегічному судочинстві на національному та міжнародному рівнях.

Крім того, команда Проекту проводить моніторинг законодавства та поточної ситуації в сфері міграції, створює можливості для ведення діалогу через розробку адвокаційної стратегії, проведення робочих зустрічей і круглих столів, ідентифікує та веде стратегічні судові справи в контексті міграції, а також надає кваліфіковану правову допомогу. В рамках Проекту створено онлайн-ресурс www.migrants.org.ua, де можна знайти найбільш актуальну інформацію за міграційною тематикою та за результатами Проекту, огляд новел національного та міжнародного законодавства, а також цікаві можливості для підвищення кваліфікації. Ця інформація поширюється в формі електронного бюлетеня один раз на два місяці.

Петро Синявський, заступник директора Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України під час Наглядової ради висловив ряд критичних зауважень щодо “Методичного посібника зі стратегічного судочинства у сфері міграції”, розробленого в рамках проекту. Пан Синявський наголосив на тому, що всупереч критичним зауваженням з боку експертів проекту ситуація в Україні щодо негромадян поліпшується, і запропонував проводити спільне редагування подальших публікацій в рамках Проекту.

В той же самий час начальник відділу організації спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді, суддя Вищого адміністративного суду України у відставці Олександр Гашицький відмітив доцільність розробки і публікації методичного посібника і підкреслив, що подібні напрацювання Проекту стануть у нагоді суддям для розуміння і розв’язання проблемних питань в застосуванні законодавства, що стосуються біженців, мігрантів та осіб без громадянства.

Експерти Проекту “Адвокація та підвищення спроможності уряду у сфері міграції” взяли до уваги критичні зауваження представників Наглядової ради і наголосили на тому, що, незважаючи на позитивні зміни в ситуації щодо мігрантів та осіб безгромадянства в Україні, чинне законодавство досі не відповідає міжнародним стандартам. “Методичний посібник зі стратегічного судочинства у сфері міграції” має на меті надання рекомендацій та підтримки юристам, а також систематизацію проблем, з якими стикаються мігранти та шукачі притулку в Україні.

Свої рекомендації щодо визначення тем подальших тренінгів надали представники Державної прикордонної служби України Олег Лаба і Андрій Іванський (Управління адміністративного провадження). В другій Наглядовій раді проекту також взяли участь представники Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Координаційного центру з надання правової допомоги і Української Гельсінської спілки з прав людини.

Протягом Наглядової ради відбулося голосування для визначення переможців Програми малих грантів. Ця Програма є частиною Проекту “Адвокація та підвищення спроможності Уряду у сфері міграції” і передбачає фінансування навчання і стажування представників громадських організацій за кордоном. За результатами голосування 10 представників українського громадського суспільства отримають малий грант і скористаються унікальною можливістю підвищити рівень знань в сфері міграції в організаціях Італії, Великобританії, Угорщини, Молдови, Грузії та Киргизстану. Другий етап конкурсу малих грантів заплановано на вересень цього року, і команда проекту закликає всіх, хто цікавиться міграційною проблематикою, слідкувати за новинами на нашому сайті http://migrants.org.ua/ та на сторінці Проекту на Фейсбуці.

Фотографії