Міжнародна коаліція з питань утримання під вартою проведе паралельний захід на Щорічних Консультаціях УВКБ ООН, присвячений альтернативам утриманню мігрантів під вартою

Щороку понад 300 представників з усього світу відвідують Щорічні Консультації з неурядовими організаціями (NGO), які проводить УВКБ ООН у Женеві. Консультації служать форумом для мережі громадських організацій, допомагають збирати та обмінюватися інформацією, почути про нові стратегії та передову практику, обговорити прогалини в захисті прав людини в контексті міграції та притулку і визначити спільні рішення.

За останні роки темі "затримань" приділяється все більше уваги, через те, що все більше і більше біженців, шукачів притулку та мігрантів, стають об’єктами незаконного та свавільного утримання під вартою у всіх регіонах світу. Міжнародна коаліція з питань утримання під вартою (Inernational Detention Coalition, IDC) провела велику роботу у цій сфері, в тому числі для вивчення, адвокації і допомоги державам у впроваджені альтернатив затриманню в умовах інтеграції у місцеві громади(ATD – alternatives to detention).

Цього року Шорічні Консультації УВКБ ООН відбудуться 1-3 липня у Женевському міжнародному конференц-центрі та сфокусуються на темі «Рішення». Щоб підкреслити цю тему, IDC проводить паралельний захід під назвою «Підтримка та догляд на рівні громад: вровадження альтернатив утриманню біженців та шукачів притулку в умовах несвободи". Цей паралельний захід має на меті забезпечити платформу для обговорення громадськими організаціями способів впровадження на рівні громад альтернативних рішень, не пов’язаних із затриманням, для біженців та шукачів притулку. Ця сесія буде досліджувати ряд альтернативних затриманню позитивних практик, які УВКБ ООН та його партнери можуть використовувати для розробки та реалізації громадських альтернативних затриманню рішень в контекстах різних країн, і буде ґрунтуватися на новій 5-річній глобальній стратегії УВКБ, яка включає в себе мету "забезпечення альтернатив утриманню під вартою на рівні закону і на практиці."

Міжнародне право чітко передбачає, що утримання під вартою біженців, шукачів притулку та мігрантів має бути тільки винятковою та крайньою мірою. В результаті, держави зобов'язані розглянути і реалізувати менш суворі альтернативні засоби забезпечення міграційних процедур, перш ніж рішення про поміщення особи під варту може бути прийнято. У всьому світі зростає консенсус щодо необхідності дослідження, розробки і впровадження в першочерговому порядку саме альтернативних утриманню заходів, хоча поки що недостатнім є розуміння оптимальних підходів до їх впровадження.

Існує суттєва потреба більш глибокому дослідженні цієї проблематики, щоб зрозуміти елементи успішних моделей, альтернативних утриманню під вартою. Основний висновок глобального дослідження, проведеного IDC полягає в тому, що на сьогодні існує безліч механізмів спроможних запобігти зайвим та не виправданим реальною необхідністю випадкам поміщення іноземців та ОБГ під варту в рамках міграційних процедур, оскільки ефективне забезпечення виконання відповідних рішень та контроль за цією категорією населення можливий на базі інтеграції їх у місцеві громади, що усуває потребу вдаватися до затримання.

IDC виявила, що понад 50 видів альтернативних засобів забезпечення міграційних правил, не пов’язаних із утриманням іноземців та ОБГ під вартою (ATD) використовуються у всіх регіонах світу. Зокрема, Коаліція виявила ряд ефективних механізмів перевірки заяв та встановлення особи заявників та ефективних моделей контролю за іноземцями та ОБГ в рамках відповідних міграційних процедур на засадах інтеграції до місцевих громад: все, від інтенсивного ведення випадку неповнолітніх дітей без супроводу, до до звітності для сімей або окремих біженців та шукачів притулку можливо реалізувати без того, щоб вдаватися до поміщення таких осіб під варту.

Виходячи з цих даних, IDC прагне розширити поточний політичний дискурс та вивести його за межі вузького тлумачення ATD, дивлячись більш широко на різні механізми і практики, які успішно дозволяють біженцям та шукачам притулку перебувати в суспільстві, користуючись свободою пересування, і в той самий час дозволяють ефективно забезпечити інтереси національної та громадської безпеки і скоротити витрати держави.

У Паралельному заході візьмуть участь провідні фахівці-практики, які в даний час здійснюють управління успішних програм ATD, щоб обговорити свою роботу і послуги, а також обмінятися думками щодо того, як будувати і підтримувати успішні програми ATD на рівні громад для біженців та шукачів притулку.

Якщо ви хотіли б взяти участь в цьому заході або в якості учасника дискусії або просто для підтримки його, будь ласка, зв'яжіться з координатором з адвокатури IDC, Беном Льюїсом (blewis@idcoalition.org).

Зверніть увагу, що анонсований захід відбуватиметься в рамках Щорічних консультацій УВКБ ООН з неурядовими організаціями. Дізнатися про умови участі в Щорічних консультаціях УВКБ ООН і зареєструватися для участі в них можна на офіційному сайті УВКБ ООН за посиланням: http://www.unhcr.org/ngo-consultations/