Єврейська громада в Україні встає на ноги та допомагає іншим. Марк Хетфілд.

​Конфлікт у Східній Україні став причиною переміщення більш ніж 1,5 млн. українців. Крім цих внутрішньо переміщених осіб або вимушених переселенців, Україна на сьогодні також є домом для тисяч осіб без громадянства, біженців та осіб, які шукають притулку. У HIAS - єврейській організації, започаткованій більше 130 років тому для допомоги євреям, які покидають Україну і Росію, не забуватимуть і завжди розумітимуть їхнє тяжке положення.

Протягом багатьох років HIAS допомогла тисячам євреїв з України, які тікали від радянської влади, державного антисемітизму і культурного геноциду. У 1989 році, як соціальний працівник HIAS, я зустрічав багато радянських євреїв, які покинули Дніпропетровськ. Я ніколи не думав, що побачу той день, коли це місто, третє за величиною в Україні, знову матиме процвітаючу єврейську громаду. Але саме це я відкрив, коли приїхав до Дніпропетровську у складі делегації "Національної коаліції на підтримку Євразійського єврейства" (НКПЄЄ).

Візит НКПЄЄ був призначений продемонструвати солідарність американської єврейської громади з єврейською громадою України, зокрема, в контексті майбутнього 75-річчя розстрілу нацистами більше 30000 євреїв у Бабиному Яру.  HIAS долучився до візиту, щоб продемонструвати солідарність євреїв з внутрішньо переміщеними особами, особами без громадянства, біженцями та особами, які шукають притулку в Україні.

Єврейська громада Дніпропетровська провела прийом на честь делегації НКПЄЄ у Менора центр, найбільшого центру єврейської громади в світі, яка служить 60,000 єврейській громаді  Дніпропетровська. Анна Річ, старший співробітник із захисту Агентства у справах біженців ООН в Україні, промовила тост. Вона розповіла як HIAS переселив з Ленінграду її та її сім’ю маршрутом Відень-Рим у Австралію, до Мельбурна, коли вона була ще маленькою дівчинкою на ім’я Анна Рабінович. Більше трьох десятиліть потому, Анна працює в партнерстві з HIAS в Україні для захисту біженців, осіб без громадянства та ВПО, деякі з яких є євреями, але переважна більшість - ні.

Історія Анни  - це справжня історія HIAS. Як і Анна, HIAS допомагає переміщеним особам не тому, що вони євреї, а тому, що ми євреї. Як ми дізналися в ході наших зустрічей в той день, члени громади займаються тим самим, допомагаючи своїм сусідам, які бігли від конфлікту на Донбасі. Такі зусилля мають надважливе значення, так як український уряд з усіх сил намагається впоратися з кризою.

У ході зустрічей з високопоставленими урядовцями, я побачив, що для внутрішньо переміщених осіб був досягнутий значний прогрес, з часу мого останнього візиту у квітні, коли ВПО страждали від суттєвих обмежень на їх свободу пересування та інших серйозних труднощів. Проте проблеми залишаються. ВПО до сих пір важко знайти придатне житло або  підтримати себе економічно, до того ж, більшість ВПО до сих пір не можуть голосувати на виборах. Один український посадовець визнав, що багато ВПО, зіткнувшись з такими труднощями у пошуку роботи для себе, житла для своєї родини та освіти для своїх дітей, навряд чи повернуться в свої колишні будинки в Східній Україні відразу після повернення регіону під контроль України. Він також визнав, що ВПО має бути надано право не лише голосувати, а й брати участь у виборах.

Перед Україною стоїть ще багато викликів. Уряд все ще бореться: в одному бою з корупцією, та у іншому - проти сил що підтримуються Росією на Сході. І все ж є надія та прогрес. Більше двох десятиліть тому HIAS допомагав євреям лишати Дніпропетровськ. Сьогодні єврейська громада там не тільки процвітає, вона працює з HIAS та УВКБ, щоб допомогти іншим переміщеним особам.

Марк Хетфілд - президент та голова HIAS. Нью-Йорк. 

Орігінал тут: http://www.hias.org/jewish-community-ukraine-bounces-back-pays-it-forward